Prekių krepšelis

Skambinti: +370 (648) 09 104

Nemokamas pristatymas nuo 75 €

3D spausdinimo projektavimo taisyklės – pradedantiesiems

Nusistovėjo mąstymas, kad 3D spausdintuvai pajėgūs pagaminti bet ką, tačiau supratimas apie šio gamybos būdo apribojimus ateina tuomet, kai patys išbandome projektuoti ir spausdinti detales nuo idėjos iki galutinio objekto.

Kadangi pirmas žingsnis prieš spausdinimą yra būsimų detalių projektavimas, jo metu turime apgalvoti keletą žingsnių į priekį. Šiame straipsnyje pateikiamos 6 pagrindinės taisyklės, o gal verčiau rekomendacijos, į ką atsižvelgti projektuojant detales, kurios bus gaminamos 3D spausdinimo (FDM) būdu.

1. 3D modelio dydis

Gali nuskambėti savaime suprantamu dalyku, tačiau jau prieš pradedant projektuoti, svarbu žinoti naudojamo 3D spausdintuvo apribojimus, šiuo atveju didžiausią galimą spausdinamo objekto dydį. Atsižvelgiant į tai galima suprasti, ar detalė galės būti pagaminta konkrečiu spausdintuvu, ar reikės ieškoti didesnio, o gal tiesiog pakaks padalinti modelį dalimis ir vėliau suklijuoti.

2021-03-27: Iki Velykų liko tik savaitė, todėl jaučiama šiokia tokia šios šventės įtaka:))

2. Plokštuma

Reikėtų pabrėžti, kad suprojektavus pavyktų sėkmingai atspausdinti 3D modelį, reikalinga iš anksto apsvarstyti, ant kokios plokštumos jis bus spausdinamas, kad galėtų stipriai prisitvirtinti prie spausdinimo pagrindo. Kuo didesnis ir lygesnis paviršius, tuo mažiau šansų, kad spausdinimo metu detalė atkibs nuo pagrindo.

Jei tokia plokštuma neapgalvota, reikia ją sukurti. Jei 3D modelis sudarytas tik iš apvalių formų, rekomenduotina nupjauti dalį pagrindo arba perpjauti jį pusiau ir atspausdinus suklijuoti.

Kadangi straipsnis orientuotas į pradedančiuosius, apsiribojama tik vienu aspektu, atmetamos papildomos galimybės atspausdinti objektus, neturinčius lygių plokštumų. Taip pat atmetami kiti spausdinimo būdai leidžiantys spausdinti bet kokių formų gaminius. Tai galėtų būti sekantys žingsniai mokantis 3D projektavimo ir spausdinimo subtilybių. Jei domintų straipsnis apie projektavimo taisykles pažengusiems, brūkštelkite komentarą žemiau! Turime pasislėpę daug subtilybių, kuriomis nekantraujame pasidalinti.

3. Tiltelis

3D spausdinimas iš dalies galimas ir „ant oro“, kadangi spausdintuvo liejamas plastikas yra tąsus ir tysta lėtai, tam tikrus atstumus tarp skirtingų taškų galime atspausdinti be didelio vargo. Verta pabrėžti, kad minėtus atstumus apriboja plastiko tipas ir spausdintuvo nustatymai. Nerekomenduotina projektuoti ilgesnių nei 30mm tiltelių. Jei suprojektuotas tiltelis nelygus, tam tikru metu plastikas liesis ore.

4. Pasvirimo kampai

FDM tipo spausdintuvas pajėgus atspausdinti tik 45 laipsnių ir didesniu kampu pasvirusias plokštumas. Kitu atveju plastikas tysta žemyn ir sudaro netolygų paviršių. Projektuojant verta stebėti modelį iš apačios į viršų, kad būtų galimybė iš anksto aptikti labiau pasvirusias vietas ir jas ištaisyti.

5. Apvalūs paviršiai

Kadangi spausdintuvas veikia „sluoksnis po sluoksnio“ principu, teoriškai jis niekada negali išgauti idealiai apvalaus paviršiaus Z ašimi. Bet kokiu atveju gaunamas rezultatas yra MineCraft kaladėlių principu – kampuotas (kampai susidaro iš kiekvieno iš sluoksnių kraštų). Kaip labai bus matomas kampuotumas priklauso nuo spausdinimo nustatymų (sluoksnio storio: kuo jis didesnis, tuo labiau matome kampus).

Jeigu norima atspausdinti apvalų paviršių iš apačios į viršų, susiduriama su dar viena problema – pasvirimo kampu, kuris pačioje apačioje yra žymiai mažesnis nei 45 laipsniai. Todėl rekomenduotina apvalius paviršius iš apačios nupjauti, jei tai leidžia planuojamas 3D modelio dizainas.

6. Palaikančiosios medžiagos

Dalį prieš tai išvardintų taisyklių – rekomendacijų galima aplenkti naudojant palaikančiąsias medžiagas. Jos prilaiko plastiką nuo tąsumo žemyn ir suteikia galimybę atspausdinti formas, kurių nepavyktų išgauti net ir remiantis visomis taisyklėmis (pvz. Žmogaus modelis ir ištiesta jo ranka turi būti prilaikoma palaikančiųjų medžiagų arba ranka turi būti sumodeliuota 45 laipsnių kampu). Palaikančiosios medžiagos po spausdinimo pašalinamos.

Pagrindinis palaikančiųjų medžiagų trūkumas yra plastiko švaistymas, todėl rekomenduojama projektuoti atsižvelgiant į 5 prieš tai išvardintas taisykles, kurių laikantis prisidedama prie ♻️ ekologiško ir 3D spausdinimui pritaikyto dizaino principų.

Jei trūksta patirties projektuoti sudėtingus objektus, gali pasinaudoti proga atsispausdinti kieno nors kito sukurtus modelius iš 10 svetainių 3D modeliams atsisiųsti.

2 comments

  1. Audronė

    Sveiki, noriu sužinoti, ar būtų galima pagaminti 3D pagal senus augalų žiedų modelius. Norime pasidaryti mokomąją medžiagą, augalų žiedų maketus.

    1. Linas Kesiūnas

      Sveiki Audrone,
      Įmanoma, tačiau tai nebūtų visiškai lengva užduotis:)

      Siūlau iš pradžių peržvelgti interneto svetaines 3D modeliams atsisiųsti ir jose paieškoti jau egzistuojančių žiedų modelių.
      https://3dklase.lt/10-svetainiu-3d-modeliams/

      Pavyzdžiui:
      https://www.yeggi.com/q/leaf/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *