Manau, kad niekas nepaneigs, jog Lietuvoje turime begalę talentingų žmonių po kasdienių darbų užsiimančių daugybe papildomų hobių. Noriu pradėti straipsnių ciklą „Projektai“ nuo puikaus to pavyzdžio Vygando Pliaso.
Jo lėktuvo projektą pastebėjau 3D spausdintojų grupėje ir maloniai nustebau pamatęs, kad planuojamas tikras skrydis 3D spausdintu lėktuvo modeliu!
Kviečiu susipažinti su Vygando projektu ir apačioje pateikiu trumpą mūsų pokalbį, mintis, planus ir sekančius žingsnius įdomioje pilotavimo kelionėje.
Papasakok trumpai apie save, kuo dažniausiai užsiimi?
Dabartiniu metu mano pareigos yra Engineering Manager (inžinerijos vadybininkas) JAV įmonėje. Vadovauju savo komandai, dirbame su spartaus augimo iniciatyvomis, ieškome, randame ir bendradarbiaujame su rimčiausiais pasaulio programuotojais, dizaineriais, rinkodaros specialistais, teisininkais ar finansų ekspertais.
Tuomet į mus kreipiasi įvairiausios pasaulio įmonės, tokios kaip Shopify, Airbnb, Bridgestone, kurios nori greitai pradėti vystyti savo naujus projektus, o mes suteikiame galimybę jiems dirbti su mūsų atrinktomis komandomis.
Anksčiau buvau atsakingas už naują ofisą, kurį atidarinėjo Londono startuolis, dar anksčiau – programuotojas, komandos vadovas, entrepreneris.
Visa galybė sugebėjimų ir dar 3D spausdinimo veikla! Kartais gali kilti klausimas, iš kur tiek laiko dienoje 🙂
Kodėl nusprendei konstruoti būtent lėktuvą, o ne kitus modelius? Juk internete 3D modelių spausdinimui apstu.
Tiesą sakant, mano pirmas bandymas buvo ne lėktuvas, o jachta! Tik aš sukonstravau ją per mažą ir ji neatlaikė motoro su baterija, – šypsosi Vygandas.
Norėjau pagaminti valdomą plunksną, taip pat pasidariau Arduino programėlę su GPRS moduliu, kad būtų galima siųsti ir gauti komandas į serverį, tačiau viskas netilpo į korpusą, apsirikau su matavimais.
Planuoju dar grįžti prie jachtos projekto, nes iš Vokietijos atkeliavo mano užsakyti raketų motora. Laivelis bus rimtas ir turės 3D spausdintą raketų paleidimo sistemėlę!
Taip nutiko, kad sumąsčiau konstruoti ką nors naujo. Kadangi buvau užsisakęs visą kalną visokiausių elektronikos dalykėlių, pasižiūrėjau, kad pridėjus keletą dalių, pavyktų sudėti beveik visą lėktuvą.
Youtube platformoje žiūrėjau daug Flite Test ir Mentour Pilot kūrybos. Per šiuos kanalus manau ir atėjo visas įkvėpimas. O kai pamačiau lėktuvų 3D modelių parduotuvės reklamą, nieko nelaukęs nusipirkau brėžinį ir pirmyn! Kuo sritis mažiau žinoma, tuo įdomiau, o ir lėktuvo teisių dar neturiu…
Vygando detalių spausdinimui buvo naudojamas PETG plastikas, o jo Creality Ender 3 spausdintuvas puikiai susitvarkė su užduotimis!
Kokie, tavo manymu, gamybos etapai yra patys svarbiausi norint sukonstruoti skrendantį 3D spausdintą lėktuvo modelį?
Visų pirma, suprasti kur yra svorio ir kėlimo centrai ir įvertinti, jog varikliai taip pat turi įtakos, į kurią pusę kreipiama lėktuvo nosis.
Vygandas dalinasi lėktuvą veikiančių jėgų schema:
Taigi, lėktuvas turi būti subalansuotas taip, kad nosis būtų šiek tiek sunkesnė. Dar vienas dalykas, apie kurį net nepagalvojau konstruodamas modelį: jei lėktuvas turi sraigtą, jį veikia keletas dėsnių, kurie verčia jį sukti kairėn ir kelti nosį aukštyn. Tokiu būdu jis visas verčiasi kairėn, o tuo metu reikalinga visas jėgas kompensuoti skirtingais lėktuvo mechanizmais.
Įdomus faktas: Lėktuvas suka vis kairėn dėl to, kad propeleris besisukdamas sukuria oro srautą, kuris pradeda stumti uodegą į dešinę. Dėl to, lėktuvų varikliai šiek tiek pakreipti į šoną, kad tą srautą pasuktų toliau nuo uodegos.
Vygandas paminėjo ir dar daug smulkių niuansų apie fizikos dėsnius veikiančius lėktuvus. Ar norėtumėt išsamiau sužinoti apie juos? Brūkštelkit komentarą po straipnsiu!
Kaip sekėsi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus?
Lėktuvą sukonstruoti pavyko. Elektroniką sujungti buvo gana lengva. Viską gražiai surinkau. Turėjau blogą nuojąutą dėl eleronų (mechanizmai ant lėktuvo sparnų balansui išlaikyti), nes nors dirbau pagal instrukciją, jie šiek tiek klibėjo.
Trumpai tariant, su 3D spausdintuvu pasigaminti tokius modelius nėra sudėtinga. Šiek tiek paskaičius ar peržiūrėjus video pamokų, pramokus dirbti su Fusion 360 ar kita 3D modeliavimo programa galima prisikurti visokiausių įdomių dalykų.
Šis lėktuvo modelis buvo kaip pirmas žingsnis ir pirmas bandymas. Jį konstruodamas daug išmokau. O dabar, bandysiu gaminti savo lėktuvą nuo pat pradžių iki pabaigos.
Kas, tavo nuomone, vertingiau: pirkti jau pagamintą lėktuvo modelį ar gamintis savo?
Labai priklauso nuo žmogaus, kuriam šis klausimas kyla. Vieni yra labiau vartotojai, kiti kūrėjai. Manau aš pats labiau linkstu prie kūrėjų, o ir gamybos procesas yra ne ką mažiau įdomus, negu pats skrydis su jau pagamintu lėktuvu, ar kokiu nors kitu modeliuku.
Nusipirkus jau surinktą modelį, žinosite, kad jis tikrai turėtų skristi, būti subalansuotas, išbandytas ir t.t. Taip pat galite apsvarstyti pusiau surinkto modelio atvejį, kurį reikia tik suklijuoti. Pačių detalių gaminti nereikia, tai irgi visai neblogas variantas, nes sutaupote šiek tiek laiko.
Gaminant savo modelį nuo pradžių, reikia nemažai laiko praleisti įvairiuose mokomuosiuose šaltiniuose, kad sukauptumėte pakankamai teorijos apie tai, kaip veikia keliamoji jėga, kur turi būti svorio centras, atakos kampas, sparnų tipai ir t.t. Tačiau man asmeniškai pastarasis variantas atrodo pats įdomiausias!
Aš galėčiau pridurti, jog galbūt vertėtų pabandyti paieškoti ir nemokamų lėktuvų 3D modelių įvairiose modelių svetainėse. O šiek tiek patobulėjus, įsigyti ir profesionalų modelį savo didžiausiam skrydžiui 🙂
Kokie tolimesni žingsniai numatomi tavo projekte?
Planuoju kurti naują lėktuvą. Dabar turiu iššūkį padaryti geresnį!
Kad būtų sunkiau, darysiu viską pats: kursiu 3D modelį naudodamas Fusion 360 programą. Gerai, kad liko visa lėktuvo elektronika. Jei lėktuvas nebūtų sudužęs, reiktų pirkti viską naujomis detalėmis, kas yra labai neekonomiška. Atnaujinsiu keletą detalių patogesniam paleidimui, įdėsiu kamerą ir ištaisysiu prieš tai buvusias spragas.
Taip pat noriu padaryti video apie visą procesą ir patalpinti savo Youtube kanale.
Ką tau reiškia galimybė naudotis 3D spausdintuvu?
Manau, kad 3D spausdinimas yra ateitis. Pamenu, kai buvau vaikas, turėjau spausdintuvą – adatinį Epson. Spausdindavo labai ilgai, reikėjo reguliuoti įrangą ir pan. Dabar 3D spausdintuvai man primena tuos laikus.
Manau, kad ateityje technologija bus prieinamesnė ne tik entuziastams, o žmonės daug detalių pirks internete ir jas spausdins namuose. Nebereikės lėkti į Senukus pirkti pakabos ar kitų smulkių prekių.
Tai taip pat puikus hobis! Labai įdomu kažką kurti pačiam ir po to pamatyti gyvai pagamintą. Iki šiol dirbau prie įvairių internetinių puslapių projektų, kuriuose taip trūksta gyvo prisilietimo prie rezultato.
Visiškai pritariu Vygandui dėl 3D spausdinimo ateities, todėl sieksiu jums parodyti dar daugiau 3D spausdinimo pavyzdžių ir tikiu, kad jau greitai galėsime pasidalinti puikiais vaizdais nufilmuotais jo kurto lėktuvo kamera! Nuoširdžiai dėkoju Vygandui už skirtą laiką plačiau papasakoti apie savo projektą.
Jei turite kokių nors klausimų, būtinai palikite komentarą!
O jeigu jūs patys konstruojate ką nors labai įdomaus, susisiekime el. paštu linas@3Dklase.lt dėl galimybės patekti į projektų skiltį.
Taip pat siūlau pasidalinti savo projektais ir Vygando sukurtoje grupėje! Kuo daugiau dalinsimės, tuo daugiau ir gausim 🙂