Prekių krepšelis

Skambinti: +370 (648) 09 104

Nemokamas pristatymas nuo 75 €

Kas yra PLA ir PETG 3D plastikai ir kokie jų skirtumai?

Santrauka – palyginimas trumpai


Renkantis 3D spausdinimo medžiagas, reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių, keletas iš jų: 3D spausdintuvo galimybės ir reikalingas tvirtumas gaminamoms detalėms. PLA ir PETG yra dvi populiariausios mėgėjams prieinamos 3D plastikų medžiagos, turinčios savo privalumų ir trūkumų, susijusių su spausdinimo galimybėmis, stiprumu ir kt. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius PLA ir PETG skirtumus ir tai, dėl ko kiekviena medžiaga geriau tinka konkrečioms reikmėms ir tikslams.


PLA 3D Plastikas

Kas yra PLA plastikas?

PLA, arba polilaktinė rūgštis, yra populiariausia 3D spausdinimo medžiaga, kuri dėl savo maistinės kilmės savybių taip pat dažnai naudojama maisto pakavimo pramonėje. Grynas PLA plastikas gaunamas iš tokių augalų kaip kukurūzai ir cukranendrės. Tada cukrus fermentuojamas ir kondensuojamas arba polimerizuojamas, kad būtų sukurta neapdorota PLA plastiko medžiaga.

3D spausdintuvų gamintojai šią medžiagą ekstruzijos būdu paverčia plastiko gija. Bene svarbiausias PLA aspektas yra tai, kaip lengva jį spausdinti. Iš esmės bet kuris FDM tipo 3D spausdintuvas gali spausdinti su PLA dėl žemos lydymosi ir stiklėjimo temperatūros. Be to, PLA nėra itin jautrus supančiai aplinkai ir veikia su įvairiais spausdinimo (”Slicer”) nustatymais, todėl galite pasiekti neblogų rezultatų be didelio vargo.

Trūkumai

Vis dėlto pagrindinis PLA trūkumas yra jo tvirtumo stoka. Yra žinoma, kad iš PLA atspausdintos detalės yra labai trapios dėl mažo 3D spausdinamų modelių sukibimo tarp sluoksnių. Be to, žinoma, kad aukšta temperatūra ir UV spinduliai išblukina ir net deformuoja iš PLA atspausdintas detales, todėl ši medžiaga nėra tinkamas pasirinkimas detalėms, skirtoms naudoti lauke ir saulėje.

Kokie yra optimalūs PLA spausdinimo nustatymai?

3D klasės svetainėje ties kiekvienu 3D plastiko produktu yra pateikiami rekomenduojami spausdinimo nustatymai (pavyzdys žemiau):

Rekomenduojami nustatymai pateikiami kiekvieno produkto aprašyme. Peržiūrėti visus PLA produktus.

Ideali spausdinimo temperatūra PLA 3D plastikui paprastai yra 190-220 °C, o rekomenduojama kaitino plokštumos (pado) temperatūra – 0-60 °C. Paprastai PLA yra gana atlaidus ir gali būti spausdinamas esant įvairioms temperatūroms. Tačiau tikslūs nustatymai priklauso nuo konkrečios gijos ir gamintojo.

Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, pradėkite nuo mažo spausdinimo greičio – maždaug 30 mm/s – ir didinkite jį. Tai padės jums išsiaiškinti kitus nustatymus, pavyzdžiui, temperatūrą ir įtraukimą (”retraction”). Jei pastebėsite kokių nors spausdinimo kokybės problemų, bandykite reguliuoti temperatūrą arba spausdinimo greitį, kol pasieksite norimų rezultatų.


PETG 3D plastikas

Kas yra PETG plastikas?

PETG, arba glikoliu modifikuotas polietileno tereftalatas, yra dar viena populiari 3D spausdinimo medžiaga. PETG yra modifikuota PET – plastiko, kuris jums greičiausiai asocijuojasi su vienkartiniais vandens buteliais ir kita skaidria tara, versija. Pagrindinis skirtumas tarp PETG ir PET yra raidė „G”, kuri reiškia glikolio modifikaciją, sumažinančią PETG lydymosi temperatūrą ir palengvinančią 3D spausdinimą.

PETG daugiausia gaunamas iš žalios naftos, ypač iš cheminių komponentų glikolio ir tereftalio rūgšties. Šios cheminės medžiagos išgaunamos iš naftos, tada kaitinamos ir maišomos, kad būtų galima pagaminti neapdorotą PETG plastiką.

PETG geriausiai žinomas dėl savo ilgaamžiškumo ir tvirtumo, šis plastikas yra atsparus aukštai temperatūrai (iki 70laipsn.), UV spinduliams (iki tam tikro lygio, geriausias UV apsaugos savybes turi ASA 3D plastikas) , vandeniui, cheminiams tirpikliams (tik lengvoms rūgštims) ir kt. Visa tai lemia, kad PETG yra ideali gijų medžiaga spausdinant detales, kurios bus naudojamos atšiaurioje aplinkoje arba kurioms patirs daug krūvio.

Trūkumai

PETG reikia šiek tiek aukštesnės spausdinimo temperatūros, o tai riboja suderinamų 3D spausdintuvų skaičių. Be to, yra keletas papildomų spausdinimo ir detalių kokybės problemų, pavyzdžiui, per didelis sukibimas su spausdinimo plokštuma ir “siūlavimasis” (po gamybos matomi plastiko siūleliai, kuriuos reikia mechaniškai pašalinti) , dėl kurių su šia medžiaga sunkiau dirbti. Nepaisant to, PETG yra puikus pasirinkimas, kurį galima naudoti daugelyje sričių.

Kokie yra optimalūs PETG spausdinimo nustatymai?

3D klasės svetainėje ties kiekvienu 3D plastiko produktu yra pateikiami rekomenduojami spausdinimo nustatymai. Jei atradote puikius spausdinimo nustatymus, galite pateikti pasiūlymą ir mes jį įdėsime į produkto aprašymą, taip pagelbėsite kitiems spausdintojams:

Taip pat galite pateikti ir savo nustatymų pasiūlymą (formą rasite kiekvieno produkto „spausdinimo nustatymai” skiltyje). Peržiūrėti visus PETG produktus.

Idealūs spausdintuvo nustatymai PETG gijai priklauso nuo konkrečios gijos ir gamintojo. Vis dėlto yra bendras savybių, kurių galite tikėtis iš kiekvienos šios gijos ritės. Spausdinimo temperatūra paprastai svyruoja tarp 230-250 °C, o gamintojai taip pat rekomenduoja 70-90 °C spausdinimo plokštumos (pado) temperatūrą. Paprastai ši medžiaga yra gana atlaidi ir ją galima spausdinti naudojant įvairias temperatūras.

Jei planuojate daug spausdinti PETG, apsvarstykite galimybę įsigyti visiškai metalinę kaitinimo galvą (”ekstrūderį”), jei tokio dar neturite, nes aukštos temperatūros netinkamos naudoti jei kaitinimo galvoje iki pat galvutės yra PTFE įdėklas-vamzdelis, kuris gali išsilydyti.

Be to, visada turėtumėte pradėti nuo mažo spausdinimo greičio – maždaug 30 mm/s – ir jį didinti. Spausdinimas tokiu mažu greičiu padės jums sutvarkyti kitus nustatymus, pavyzdžiui, temperatūrą, o tada galėsite pradėti ją didinti. Dažniausiai rekomenduojama neviršyti didesnio nei 80 mm/s PETG spausdinimo greičio.


PLA ir PETG plastiko gijų skirtumai

⚡ TRUMPAI – PLA palyginimas su PETG

  • PETG paprastai pasižymi geresniu sluoksnių sukibimu nei PLA;
  • Dėl tos pačios priežasties PETG dažniau nei PLA linkęs prilipti prie pačios spausdinimo galvutės arba per stipriai prilipti prie spausdinimo plokštumos;
  • PETG paviršius po spausdinimo dažniausiai atrodo šiek tiek prasčiau nei PLA paviršius, susidaro nemažai plastiko siūlelių ar kitų plastiko liekanų ant paviršių, jeigu nustatymai nėra optimalūs;
  • Abi medžiagos yra puikios, nes mažai deformuojasi spausdinimo metu, o aušinimo metu susitraukia tik nežymiai.
  • PETG paprastai yra patvaresnis, tvirtesnis, atsparesnis temperatūrai ir gali atlaikyti stipresnius smūgius bei būti naudojamas lauke;
  • PETG paprastai yra brangesnis už PLA, tačiau 3D klasės parduotuvėje galite rasti šių plastikų ir vienodomis kainomis.
  • PLA gijų įvairovė yra daug didesnė, nes šį plastiką lengviau maišyti su įvairiomis priemaišomis.
  • Abi medžiagos laikomos iš dalies saugiomis maistui (nors visiškai nerekomenduojame jų naudoti sąlytyje su maistu, nes tarp sluoksnių susidarantys mikro tarpeliai yra vieta kauptis bakterijos. Be to tiek PLA, tiek ir PETG plastikai neatlaiko temperatūrų skirtų plauti juos indaplovėje).
  • PETG yra šiek tiek jautresnis laikymo sąlygoms, jei plastikas sudrėko, spausdinimo metu detalės paviršiuje galite matyti mažyčius burbuliukus. Burbuliukai ypač matosi peršviečiamame PETG plastike. Jei taip nutiko, išdžiovinkite PETG plastiką 4h orkaitėje 60laipsnių temperatūroje, pasirinkę vaisių džiovinimo funkciją.

    Spausdinimo temperatūros:
  • PLA 190-220°C
  • PETG 230-250°C

    Spausdinimo plokštumos temperatūra:
  • PLA 0-60°C
  • PETG 70-90°C

Spausdinimo temperatūros

Daugumą PLA gijų galima spausdinti naudojant maždaug 210 °C temperatūrą ir pasirinktinai iki 60 °C kaitinimo plokštumos temperatūrą. Kita vertus, PETG reikia gerokai aukštesnės temperatūros – siūloma karšto galo temperatūra yra nuo 220 °C iki 250 °C, o plokštumos temperatūra – apie 50-80°C.

Jautrumas spausdinimo veiksniams

PLA, palyginti su PETG, taip pat yra daug mažiau jautrus spausdinimo veiksniams, tokiems kaip spausdinimo aplinka ir netobuli spausdinimo (”slicer”) nustatymai. Neretai aukštos kokybės spaudinių iš PLA galima pasiekti naudojant standartinius PLA spausdinimo profilius.

Tačiau su PETG dirbti šiek tiek sunkiau. Ypač jei nekalibruosite ekstruderio, nesuderinsite įtraukimo (”retraction”) nustatymų ir nerasite geriausios temperatūros bei greičio, tikėtina, kad PETG atspauduose susidursite su įvairiais nepageidaujamais plastiko likučiais, siūleliais ar pnš.

Stiprumas ir patvarumas

Kalbant apie mechanines savybes, PETG gerai žinomas dėl savo didelio stiprumo, kurį lemia natūralus žaliavos stiprumas kartu su didesniu sukibimu tarp sluoksnių, atsirandančiu dėl aukštesnės spausdinimo temperatūros. PLA sluoksnių sukibimas nėra toks įspūdingas, o PLA atspaudai gali būti labai trapūs, todėl ši medžiaga toli gražu nėra geriausias pasirinkimas spausdinant, kai pagamintos detalės turi atlaikyti bet kokias rimtesnes apkrovas.

PETG yra ne tik tvirtas, palyginti su PLA, bet ir lankstus, patvarus lenkimui. PETG atspausdintų dalių, kai jos atspausdintos naudojant optimalius nustatymus, paprastai neįmanoma sulaužyti sulenkus jas rankomis (žinoma, priklausomai nuo modelio ir spausdinimo orientacijos).

Nors tvirtumas yra vienas dalykas, 3D spausdinimo medžiagai taip pat labai svarbus ilgaamžiškumas. PETG yra vienas iš patvariausių plastikų ne tik 3D spausdinime, bet ir visoje gamyboje. PETG turi ilgą sąrašą dalykų, kuriems jis atsparus, įskaitant UV spindulius*, aukštą temperatūrą, vandenį ir lengvas rūgštis. Dėl viso to PETG yra puikus pasirinkimas spausdinant bet kokius modelius, kurie bus naudojami lauke arba susidurs su atšiauria aplinka.

*UV atsparumą įvardintumėme kaip dalinį, tikrą 100proc. atsparumą turi ASA plastikas.

Poveikis aplinkai, perdirbimas

PLA žaliavos gamyba yra mažiau kenksminga nei PETG plastiko žaliavos gamyba, tačiau nė vienas iš šių plastikų nėra itin draugiškas aplinkai. Vis dėlto, jei reikėtų išrinkti vieną iš jų, PLA greičiausiai užimtų pirmąją vietą dėl atsinaujinančių šaltinių plastiko gamyboje ir galimybės kompostuoti (nors ir pramoniniu būdu, tačiau galimybė vis vien yra). Svarbu paminėti, kad nei vieno, nei kito plastiko negalima mesti tiesiai į šiukšliadėžę, nes jie nėra kompostuojami kaip kiti savaimę yrantys plastikai.

PETG plastikai yra dažniau perdirbami 3D spausdinimui dar kartą ir gamintojai siūlo platesnį spektrą perdirbtų PETG plastikų lyginant su PLA. Vienas iš jų yra Filalab Lietuvoje gaminamas 3D plastikas iš Belgijoje atrinktų ir surūšiuotų atliekų:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Integruoti produktą į jūsų el. parduotuvę

Pradėkite prekiauti kaip įmanoma greičiau.