Prekių krepšelis

Skambinti: +370 (648) 09 104

Nemokamas pristatymas nuo 75 €

Projektas: Ultimaker 3D spausdintuvas – modifikacija. Interviu su Dukubu įmone.

Kiek mus riboja 3D spausdintuvų dydžiai? Įsivaizduokite situaciją, kai atspausdinti galite detales su lig jūsų ūgiu. Dukubu įmonę įkūrę Tadas ir Saulius nusprendė įgyvendinti niekur nematytą idėją ir perkonstravo jų turimą Ultimaker 3D spausdintuvą aukštų detalių gamybai. Kalbiname Tadą, kad sužinotume kas slypi po šiuo projektu, kaip gimė idėja, kuo jie užsiima kasdien ir koks jų požiūris į dabartinę 3D spausdinimo situaciją Lietuvoje.

Man asmeniškai visada įdomu sužinoti ne tik, ką daro pati įmonė, bet kokia jų eilinė diena. Tokiu būdu galime „įšokti į svetimus batus“ ir pažvelgti į veiklą kitu kampu.

Kuo užsiimate Dukubu įmonėje? Kaip atrodo eilinė jūsų diena?

Įkūrėme šią įmonę ne tik todėl, kad užsidirbtume ,,duonai“ – vieni iš pagrindinių mūsų tikslų buvo dirbti tai, ką išmanome, t.y. pagal specialybę, ir kurti. Tad mes kuriame ir parduodame mikro-automatikos, robotikos ir mechanikos gaminius.

Mūsų darbo diena prasideda važiavimu į darbą dviračiu arba automobiliu, o atvykę geriam kavą, laistom gėles, apžvelgiame pasaulio politines bei technologijų naujienas ir aptariame būsimą darbo dieną. Tuomet dirbame – projektuojame, spausdiname, pjauname, frezuojame, parametrizuojame bei diskutuojame, juokaujame, bendraujame su užsakovais, vykstame į objektus Kartą per savaitę užsiimame strateginiu planavimu.

Eilinė darbo diena atrodo labai įvairiapusiška ir nenuobodi. Net neabejoju dėl sėkmingų idėjų generavimo etapų, kuomet tiek aplinka, tiek informacija ir net gamyba labai plataus spektro. Vienas iš projektų yra Ultimaker 3D spausdintuvo modifikacija, kuri suteikia galimybę spausdinti beveik žmogaus ūgio objektus. O pakoregavus keletą detalių, galima išgauti ir dar aukštesnius modelius.

Kaip gimė idėja perdaryti Ultimaker 3D spausdintuvą?

Turėjome seną Ultimaker 2, kuris mums labai gerai tarnavo daugelį metų, todėl nusprendėm jį atjauninti, kartu suteikdami jam naujų galimybių. Mes visada ieškome naujų savo patirties panaudojimo sferų.

Pagrindinis man kilęs klausimas išvydus šį spausdintuvo projektą buvo susijęs su jo paklausa ir panaudojimo galimybėmis.

Kaip dažnai susilaukiate aukštų objektų 3D spausdinimo užsakymų ir ką galite atspausdinti šiuo 3D spausdintuvu?

Aukštų 3D objektų užsakymų iš išorinių užsakovų kol kas nesulaukiame, tačiau kaip jų galime sulaukti, jei žmonės, o ypač pramonininkai žino, kad aukštų objektų niekas nespausdina (bent jau Lietuvoje)? Ir vis dėlto, galimybės čia beribės ir mes savo įmonės projektuose jas išnaudojame: galime spausdinti realaus dydžio žmogaus ar gyvūno kaulus, nedidelio galingumo vėjo jėgainių mentes, įvairius stovus, interjero dizaino, automobilių kėbulų, robotų ir manipuliatorių alkūnes, dviračių rėmų elementus ir pan.

Patarimas: Labai didelius objektus spausdinti lengviausia su PLA plastiku, kadangi jis atvėsdamas labai mažai susitraukia.

Per daugelį metų darbų matome, kad iki šiol tik nedaugelis įmonių/specialistų suprato 3D spausdinimo galimybes ir panaudojamumą, todėl didelių 3D spausdintų gaminių ateitis šviesi. Tikimės, kad žmonės pamatę tokių technologijų prieinamumą, pradės generuoti idėjas, kuriose atsispindės štai toks 3D spausdinimo panaudojimas.

Pagalvokim, kiek iš tikrųjų mus apriboja 3D spausdintuvo dydis. Turime pjaustyti, klijuoti, suveržti atskiras gaminių dalis, kuomet galėtume jas pagaminti vienu ypu. Dukubu komanda tai ir padarė. Tadas įvardino nemažai panaudojimo būdų, o aš prisidedu su mintimi atspausdinti didelį lėktuvo modelį, kuris nereikalautų jo sparnų ar korpuso klijavimo.

O kaip jūs galvojate, kur galėtumėte pritaikyti aukštų detalių 3D spausdintuvą? Pasidalinkit komentaru! Jei trūksta idėjų, galite peržvelgti 10 svetainių 3D modeliams atsisiųsti.

Bent šiek tiek smulkmeniškiau susidūrusiam su 3D spausdinimu turėtų kilti klausimas, kaip detalė pačiame aukščiausiame taške nejuda, nenugriūna? Juk 3D spausdintuvai visuomet yra veikiami mažesnių ar didesnių vibracijų.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte dėl spausdintuvo aukščio? Kaip pavyko išlaikyti stabilią Z ašį spausdinant visu galimu aukščiu?

Spausdintuvo aukštį riboti gali tik konstrukciniai sprendimai, tačiau mus ribojantis veiksnys (kaip ir visą kapitalistinį pasaulį) – sąnaudos. Žinoma, jei nori, gali padaryti ir 10 metrų aukščio spausdintuvą, bet paprastai, greitai ir nebrangiai to padaryti neišeis. Ypatingų iššūkių nesutikome, nes praeityje esame projektavę ir kur kas sudėtingesnes stakles, o Z ašies stabilumą pasiekiame pakeisdami operacinę sistemą ir gudriai ,,žaisdami“ su greičiais ir pagreičiais, kurie, savaime suprantama, yra smūgių ir rezonansų priežastys.

Kiek laiko užtruko suplanuoti, suprojektuoti ir pagaminti galutinę 3D spausdintuvo modifikaciją? Kiek projektų įgyvendinate per metus?

Planavimas ir projektavimas užtruko ~32 valandas ,,gryno“ darbo laiko. Kadangi žinojome, ko siekėme, turint visas medžiagas ir supratimą, spausdintuvas perdaromas greitai: per 10-16 valandų, priklausomai nuo jūsų patirties. O operacinės sistemos pakeitimai bei kitų parametrų suvokimas bei aiškinimasis mums kainavo apie savaitę, t.y. kol pirmą kartą atspausdinome puikų 800 mm aukščio gaminį:)

Kol kas nesame įgyvendinę nė vieno projekto, t.y. spausdintuvo atnaujinimo, nes spausdintuvą perdarėme tik prieš kelis mėnesius, tačiau esame susilaukę kai kurių įmonių ir asmenų susidomėjimo, tad žiūrėsime, kas bus.

Ar jau turite minčių, kaip dar galėtumėte patobulinti šį spausdintuvą?

Minčių visada yra. Tikri inžinieriai turi prakeiksmą – jie gali niekada nenustoti tobulinti ir plėsti savo kūrinių, jei tik jiems leisi:)

Su šia mintimi sutinku daugiau nei šimtu procentų. Išsiduosiu, kad ir aš pats esu patekęs į šiuos spąstus su savo pirmuoju 3D spausdintuvu, kuomet buvau apsėstas minties jį patobulinti. Užbėgdamas įvykiams už akių, galiu pasakyti, kad gamintojai dažniausiai įdeda pakankamai daug laiko planavimui ir sprendimai būna priimti ne veltui, todėl nepatariu išradinėti dviračio iš naujo. Grįžtant prie Dukubu Ultimaker modifikacijos, Lietuvoje dažnas klausimas „kiek kainuoja?“.

Ar pasidalintumėte, kiek preliminariai kainuoja papildomos detalės tokiai spausdintuvo modifikacijai?

Mes parduodame sprendimą – patys atliekame spausdintuvo modifikaciją, nes tik taip galime užtikrinti, kad viskas bus atlikta gerai. Visi darbai su medžiagomis kainuoja ~700 Eur. Ši kaina yra tikrai simbolinė, nes mūsų tikslas nėra iš šio ,,projekto“ užsidirbti. Palyginimui galime pasakyti, kad tokiu spausdintuvu pagaminto vieno gaminio svoris gali būti iki 2-3 kg, o kaina siekti kelis šimtus Eurų.

Jeigu ir jus domina Ultimaker spausdintuvo modifikacija, galite susisiekti su Tadu ir Sauliumi jų internetinėje svetainėje.

Inžinieriai – kūrėjai, dažniausiai jų galvos pilnos naujų idėjų, o kai kurios jų būna visai pamirštos per įtemptas darbo dienas.

Ar turite kokią nors keistą projekto idėją, kuri guli jūsų užrašų knygutėje jau keletą metų ir vis dar nėra išpildyta? Kokia ji?

Mes turime ne užrašų knygutę, o didelę Excel‘io lentelę 😊 Viena sritis, kuri mums visada buvo įdomi, tai robotų kooperacija. Dar geriau, jei ta kooperacija vyktų tarp robotų Marse arba nano-robotų žmogaus organizme. Turime tam žinių, tačiau mūsų nedaug ir, suprantama, tam neturime pajėgumų bei laiko. Gal kada nors. Jei kam kažko panašaus reikia, prašau kreiptis, sakom tą rimtai.

Kokia jūsų nuomonė apie 3D spausdinimo technologiją ir jos naudojimą Lietuvoje?

Mes patys mokėmės Lietuvoje ir Vokietijoje, todėl puikiai matome, kas vyksta: prieš II Pasaulinį karą Lietuva išgyveno amatų, o dabar išgyvena App‘sų amžių, tačiau dėl sovietmečio mes praradome galimybę susipažinti su ,,gamybos amžiumi“, t.y. tuo laikotarpiu, kai Vakaruose naujausios technologijos atėjo į gamybos pramonę ir buvo pasiekta fantastiškų rezultatų.

Lietuviai moka perparduoti ir pa-programuoti, bet nesupranta gamybos – mes nemokame sukurti ir pagaminti! Tuo tarpu yra puikiai žinoma, kad krizes geriausiai įveikia, didžiausią tikrąją pridėtinę vertę kuria tos šalys, kurios gamina ir kuria. Daugelis mūsų užsakovų, net pramonėje, kai jiems ką nors suprojektuojame ir pagaminame, labai nustemba, kad tai įmanoma ir įmanoma čia.

Su panašiais iššūkiais susiduriama ir 3D spausdinant – trūksta supratimo apie šių technologijų galimybes ir apie tai, kad daugelis technologinių problemų ,,problemų“ gali būti sprendžiamos daug lanksčiau ir ne elektroninėje parduotuvėje, kur perkame pusiau patinkantį ir tinkantį gaminį, nes kitokio tiesiog negalime turėti:) Tačiau mums gerai, nes mes ne tik spausdiname.

Stiprūs pareiškimai, kuriuose slypi daug tiesos. Iš tiesų, įdomu girdėti panašias mintis, kurias formuluojame ir 3D klasė kolektyve. Stengsimės ir toliau ju supažindinti su skirtingomis įmonėmis į savo „repertuarą“ įtraukiančiomis 3D spausdinimo technologiją ir jos galimas panaudojimo galimybes.

Jei turite minčių, ką norėtumėte sužinoti daugiau, brūkštelkit komentarą žemiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *